Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
KANA Budowa i programowanie robotów Przedstawienia TOTUS
Wednesday the 19th - A.B.. Joomla 3.2 Templates

Senior przed monitoremSenior przed monitorem

Jak często polscy seniorzy korzystają z komputera i Internetu?

Okazuje się, że pod tym względem wypadają bardzo słabo na tle innych państw. Patrząc na proces starzenia się polskiego społeczeństwa powinniśmy zwrócić uwagę na ich cyfrową aktywizację. Nasi dziadkowie mogą korzystać z komputera częściej i czerpać z tego wiele przyjemności. Dla wielu starszych osób komputer i Internet mogą stać się narzędziami, dzięki którym będą mogą nadal realizować swoje pasje. Komputer może być dla nich oknem na świat oraz bardzo przydatnym narzędziem na co dzień. Zakupy, kontakt z rodziną za pomocą komunikatorów, serwisy tematyczne związane z ich zainteresowaniami, a nawet portale społecznościowe, gry online czy usługi bankowe – seniorzy mogą być beneficjentami każdej z tych aktywności internetowych i dzięki nim mogą nadal się rozwijać.

 

W dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, umiejętność obsługi komputera, dostęp i sprawne posługiwanie się Internetem jest często niezbędne, aby w pełni móc uczestniczyć w życiu społecznym. Wychodząc naprzeciw potrzebom opanowania nowych umiejętności przez osoby dojrzałe Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA organizuje kursy obsługi komputera dla Seniora. Zajęcia „Senior przed monitorem” adresowane są do grupy osób w wieku ponad 45 lat, a także do osób, które już nie są czynne zawodowo, np. emerytów pragnących w pełni współuczestniczyć w życiu publicznym oraz kontaktować się z bliskimi, którzy w celach zarobkowych wyjechali z naszego miasta. 

Celem realizacji tego projektu jest wyrównanie dysproporcji w dostępie do nowych technologii i informacji, zapewnienie wszystkim, niezależnie od statusu materialnego czy wieku, dostępu do wszechstronnej wiedzy i informacji. Zakładamy, że poprzez uczestnictwo w naszym kursie nastąpi:

 

  • Zmiana świadomości i podejścia seniorów do komputera i Internetu.
  • Przełamywanie barier i lęków związanych z korzystaniem ze sprzętu komputerowego.
  • Zwiększenie aktywności osób starszych, stworzenia im możliwości do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami informacyjnymi.
  • Polepszanie jakości życia starszego człowie
  • Reintegracja społeczna osób starszych i ograniczanie marginalizacji spowodowanej wiekiem poprzez mobilizowanie osób starszych do samorealizacji i pokonywania trudności tak intelektualnych jak i fizycznych.
  • Przełamywanie stereotypów społecznych dotyczących ludzi starych.

Powyższe cele zamierzamy osiągnąć poprzez dwa 30-to godzinne kursy obsługi komputera i korzystania z usług dostępnych w Internecie.

Program kursu "Senior przed monitorem" składa się z poniższych modułów tematycznych:

-    obsługa komputera: budowa komputera, urządzenia peryferyjne, sieci komputerowe, system operacyjny i oprogramowanie; (15 godz.)

-    edycja tekstu: tworzenie zawartości dokumentu (klawiatura, znaki specjalne i symbole, zaznaczanie tekstu i kopiowanie), struktura dokumentu tekstowego i formatowanie, drukowanie; (15 godz.)

Drugi kurs o nazwie "Internet dla Seniora" przybliża uczestnikom technologie informacyjno-komunikacyjne: posługiwanie się przeglądarką internetową, wyszukiwanie informacji, pocztę elektroniczną, portale społecznościowe, czaty oraz usługi w sieciach internetowych.

 

Każdy z uczestników kursu ma zapewniony indywidualny dostęp do stanowiska komputerowego podłączonego do sieci lokalnej (intranet) wraz ze stałym dostępem do Internetu. Liczebność grupy nie może przekroczyć 15 osób ze względu na ilość stanowisk komputerowych w pracowni.